کارمزد


گویا پـــی

راهنمای اصلاح نظام کارمزد و میزان کارمزد پذیرندگان

اصلاح نظام کارمزد طرحی است که از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده و کارمزد پرداختی تراکنش‌های خرید شامل آن می‌شوند. در ادامه سعی داریم نکاتی را ارائه دهیم تا پذیرندگان محترم از جزئیات این طرح مطلع شوند.

گویا پی


بانک مرکزی در راستای کارآمدتر شدن شبکه پرداخت الکترونیکی و ارتقای سطح خدمات به کاربران ، اصلاحاتی را در نظام کارمزد تراکنش‌ خرید این شبکه اعمال و شیوه‌نامه جدید را ابلاغ کرده است که از روز 4 تیرماه 1402 به شکل گام به گام و برای پذیرندگان منتخب فاز اول اجرایی خواهد شد.
بر اساس این بخشنامه که با هدف برقراری تعادل و توازن میان « خدمات دریافت شده » و « هزینه‌های ارائه سرویس و تضمین پایداری زیرساخت‌های شبکه پرداخت الکترونیکی » تنظیم شده است ؛ دارندگان دستگاه‌های کارتخوان و درگاه پرداخت ( پذیرندگان ) بخشی از کارمزد تراکنش‌های خرید را پرداخت می‌کنند.
در نظام جدید کارمزدی، پذیرندگان برای تراکنش‌های کمتر از شش میلیون ریال ، مبلغ ثابت ۱۲۰۰ ریال و برای تراکنش‌های بالاتر ، 2 صدم درصد مبلغ خرید را تا سقف حداکثر 40000 ریال به عنوان کارمزد پرداخت می‌نمایند. خاطر نشان می‌سازد علی‌رغم تقبل پرداخت قسمتی از کارمزد شبکه پرداخت توسط پذیرندگان محترم ، همچنین بخش عمده این کارمزدها توسط شبکه بانکی تامین خواهد شد.
با توجه به اینکه در سال 1401 نزدیک به 96 درصد تراکنش‌ها مربوط به تراکنش‌های زیر 600 هزار تومان بوده است باید گفت که کارمزد در نظر گرفته شده حداقل کارمزد است و بر این اساس پیش بینی می‌شود که 78 درصد از کل پایانه‌های کارتخوان روزانه کمتر از مبلغ 20،000 ریال هزینه کارمزد پرداخت کنند.
شایان ذکر است مطابق جدول زمانی اجرای این بخشنامه ، بجز صنوفی همچون نانوائی‌ها ، سوپرمارکتها ، جایگاه‌های سوخت‌گیری ، واحدهای درمانی و... ( کارمزد این صنوف همچنان توسط بانک پذیرنده پرداخت خواهد شد ) ، نظام جدید کارمزد برای مابقی پذیرندگان از 4 تیر ماه 1402 اجرایی می‌گردد. زمان اجرای کارمزد برای اصناف مستثنی شده در گام نخست هم ، متعاقبا اعلام خواهد شد.لیست تفصیلی صنوف مستثنی شده در گام نخست


نانوایی‌ها
سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های محصولات غذایی و خواروبار فروشی
داروخانه‌ها ، بیمارستان‌ها و خدمات درمانی
جایگاه‌های سوخت اتوماتیک و فروشندگان سوخت
فروشگاه‌های تجهیزات ساخت کاردستی و صنایع دستی هنری
حمل و نقل درون و حومه شهر ، تاکسیرانی و کرایه اتومبیل
مدارس ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان
روزنامه‌ فروشی‌ها و دکه‌های روزنامه
دفتر خدمات مخابراتی محلی و راه‌دور
انجمنها و اتحادیه‌های مدنی، اجتماعی و موسسات خیریه
فروشگاه محصولات رسانه‌ای، کتاب ، روزنامه ، فیلم ، موسیقی
عوارض راه ، پارکینگ، پارکومتر و گاراژ
وجوه دولتی ، قوه قضاییه و شرکت‌های خدماتی (آب ، برق ، گاز)

با اجرای این طرح ، کارمزد پرداختی استفاده‌ کنندگان از شبکه پرداخت با میزان استفاده آنها از شبکه پرداخت تناسب خواهد یافت و امید است که از این طریق ، شرایط برای ارائه خدمات با کیفیت‌ تر فراهم شود.


محاسبه مبلغ کارمزد

پذیرندگان محترم می‌توانند برای مشاهده میزان کارمزد پرداختی خود در هر تراکنش از طریق محاسبه‌گر زیر اقدام نمایند.

لطفا اعداد را به صورت انگلیسی وارد نمایید